صفحه اصلي > خبرهای ویژه  
اخبار > ایران از همکاری با کشورها برمبنای احترام متقابل استقبال می‌کند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

ایران از همکاری با کشورها برمبنای احترام متقابل استقبال می‌کند
    رییس مرکز پژوهشهای مجلس ایران را کشور باثبات منطقه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران قائل به روابط دوجانبه مبتنی‌بر احترام است.

   

«سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین در تهران امروز (دوشنبه 25 بهمن ماه) با دكتر کاظم جلالی رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی دیدار و گفت وگو کرد.

دكتر كاظم جلالي در اين ديدار با اشاره به روابط جمهوري اسلامي ايران و اوكراين در بخش‌هاي مختلف، گفت: سطح روابط دو كشور در حوزه‌هاي گوناگون مطلوب است و انتظار مي‌رود تا با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در فضاي پسابرجام اين روند به ويژه در زمينه‌هاي اقتصادي، گسترش پيدا كند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، تصريح كرد: مجلس شوراي اسلامي ايران نيز با تلاش‌هايي كه در ارتباطات ميان گروه‌هاي دوستي-پارلماني جمهوري اسلامي ايران و اوكراين دارد اميدواراست تا با تقويت سطح ديپلماسي پارلماني در مسير ارتقا روابط دوجانبه، گام‌هاي موثر و بلندي بردارد.

وي تاكيد كرد: سفر هيات‌هاي پارلماني دو كشور و انجام ديدارهاي و گفتگوهاي دوجانبه گامي در جهت تقويت و ارتقا مناسبات دوجانبه است.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ادامه موضوع انرژي را از زمينه‌هاي مناسب و مهياي همكاري‌هاي دوجانبه دانست و بر لزوم تقويت گفتگوها و رايزني‌ها در اين بخش تاكيد كرد.

وي با اشاره به شرايط فعلي منطقه و حضور و جنايات تروريست‌ها در آن، توضيح داد: جمهوري اسلامي ايران در وضعيت نابسامان منطقه، كشور امن و و باثبات منطقه به حساب مي‌آيد كه ظرفيت‌هاي مناسبي جهت جذب سرمايه‌گذاران خارجي دارد.

دكتر جلالي يادآور شد: همكاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران و جامعه بين‌الملل برمبناي همكاري‌هاي دوجانبه و ديپلماسي است و انتظار مي‌روند تا اين روند باب جديدي در روند مناسبات في‌مابين ايجاد كند.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا افزود: پس ازتوافق هسته‌اي امضا شده ميان جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5، بسياري از كشورها نسبت به حضور اقتصادي در اين ابراز علاقمندي كرده‌اند و ايران در فضاي پسابرجام با حجم انبوه هيات‌هاي خارجي به ويژه در زمينه اقتصادي روبرو است.

عضو كميته اجرايي اتحاديه بين‌المجالس جهاني تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران انتظار دارد تا حضور سرمايه‌گذاران خارجي در ايران به  توليد صادرات محور به همراه انتقال دانش فني منجر شود نه آنكه عنوان سرمايه‌گذاري تنها راهكاري براي واردات كالاهاي خارجي باشد.

وي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران قائل به روابط دوجانبه مبتني‌بر احترام است و در اين چارچوب از همكاري با كشورها به ويژه كشورهاي منطقه و همسايه حمايت مي‌كند.

رييس مركز پژوهش‎‌هاي مجلس همچنين با اشاره به ساختار و كاركرد اين مركز بر لزوم تقويت همكاري‌ها با مركز پژوهش پارلماني در اوكراين به منظور انتقال تجربيات بين دو مركز تاكيد كرد.

«سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین در تهران نيز با تاكيد بر لزوم گسترش همكاري‌هاي دوجانبه بين جمهوري اسلامي ايران و اوكراين، تصريح كرد: اوكراين به جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشوري دوست نگاه مي‌كند و اميد است تا اين رويكرد باعث توسعه مناسبات دوجانبه باشد.

وي افزود: اوكراين آمادگي لازم جهت گسترش همكاري‌ها با جمهوري اسلامي ايران در تمامي زمينه‌ها و بخش‌ها را دارد و از اين روند استقبال مي‌كند.

سفیر اوکراین در تهران با اشاره به اهميت روابط ديپلماتيك پارلماني، ابراز اميدواري كرد تا ارتقا روابط ديپلماسي پارلماني به همگرايي و همكاري بيشتر دو كشور منتهي شود.

وي همچنين از سفرها و گفتگوهاي گروه‌هاي دوستي پارلماني دو كشور استقبال كرد و از اشتياق اوكراين نسبت به سفر رياست مجلس شوراي اسلامي به اين كشور خبر داد.

«سرگئی بوردیلیاک»  با اشاره به اهيمت همكاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران و اوكراين در بخش انرژي، يادآور شد: همكاري با ايران در اين حوزه مي‌تواند به ثبات انرژي و تامين امنيت اين بخش در اوكراين منجر شود.

سفیر اوکراین در تهران تاكيد كرد: صنعت هوافضا و فناوري فضايي و فناوري ساخت كشتي و چرخبال در اوكراين نيز ظرفيت‌هاي مطلوبي جهت رشد همكاري‌ها با جمهوري اسلامي ايران به وجود آورده است.

«سرگئی بوردیلیاک» موسسه قانونگذاري اوكراين را مركز همتاي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي دانست و از تبادل انديشه و انجام همكاري در اين بخش استقبال كرد.


دوشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٥
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099