صفحه اصلي > خبرهای ویژه  
اخبار > اخلاق اسلامي را محور رقابت‌ انتخاباتي قرار دهيد/دوبرابر شدن يارانه‌ها، بنزين 3 هزار توماني به همراه دارد


نسخه چاپي  ارسال به دوست

اخلاق اسلامي را محور رقابت‌ انتخاباتي قرار دهيد/دوبرابر شدن يارانه‌ها، بنزين 3 هزار توماني به همراه دارد
    دكتر كاظم جلالي طي نامه‌اي خطاب به دكتر محمد باقر قاليباف كانديداي دوازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، ضمن انتقاد از اظهارنظر درخصوص افزايش مبلغ يارانه نقدي، تصريح كرد كه « اگر يارانه نقدي فقط بخواهد دو برابر شود و منابع آن از محل افزايش قيمت بنزين تامين شود، نرخ اين فرآورده به حدود ليتري 3000 تومان افزايش خواهد يافت».

   


متن كامل نامه نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي به شرح زير است؛

برادر گرامي جناب آقاي دكتر قاليباف
نامزد محترم دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري

با سلام‌وتحيت؛
ضمن آرزوي سلامتي و توفيق روزافزون، مطلبي را در روزنامه‌اي كه منتسب به جنابعالي است درباره اظهارات رياست محترم مجلس شوراي اسلامي مبني بر عدم امكان افزايش يارانه‌ها با توجه به شرايط فعلي اقتصادي كشور خواندم و از نوع واكنش آن روزنامه منتسب به حمايت از شما متعجب شدم.

بي‌ترديد تصديق مي‌فرماييد كه اينجانب چه در دوره تصدي فرماندهي نيروي انتظامي توسط جنابعالي كه نماينده مجلس ششم بودم و چه در دوران دوازده ساله شهرداري تهران، همواره حامي شما بوده‌ام و باز هم تاييد مي‌نماييد كه در طول اين دوران هيچگاه براي شخص خودم حتي يك تقاضا هم از شما نداشته‌ام و آخرين دفاع اينجانب از جنابعالي در جريان تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي از شهرداري بود كه هم در نخستين جلسه كميسيون عمران حضور يافتم و نوع اظهارات و واكنش‌هاي حقير در آن جلسه در جهت حمايت از جنابعالي، حتي گلايه برخي از همكاران بنده را در مجلس به همراه داشت و پس از آن هم در داخل صحن علني مجلس از هيچ‌گونه تلاشي دريغ ننمودم و تمامي اينها به دليل آن بود كه جنابعالي را شخصيتي دلسوز و انقلابي با سوابق درخشان در دوران دفاع مقدس و خدمتگزار به مردم، دانسته و مي‌دانم.

ليكن واقف نيستم كه چرا در اين ميان از يك سخن كارشناسي و به حق رياست محترم مجلس شوراي اسلامي كه ايشان هم آنچنان كه بنده از نزديك اطلاع دارم در جهت موفقيت شما در دوران تصدي شهرداري تهران از هيچگونه تلاشي مضايقه نكرده‌اند، اينچنين برآشفته‌ايد.

ترديدي نيست كه حمايت همه‌جانبه از اقشار ضعيف نه تنها مستحسن بلكه امري واجب براي مسئولين جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد اما توزيع يارانه به همه اقشار جامعه اعم از توانمند و ضعيف، توجيه علمي و حتي اخلاقي ندارد. پرسش اصلي اين است كه منابع مالي براي چند برابر كردن يارانه نيازمندان از كجا تامين خواهد شد؟

رعايت اصول اخلاقي حكم مي‌كند كه در اين‌باره با مردم صادقانه صحبت كنيم. درك گزينه‌هاي پيش‌رو چندان دشوار نيست. يكي از راه‌ها، گران كردن قيمت‌ حامل‌هاي انرژي اعم از بنزين، گازوييل، برق و گاز و ... و توزيع منابع حاصل از آن بين مردم است كه نتيجه آن براي مردم به شكل تورم و ركود (به دليل افزايش هزينه‌هاي توليد) آشكار شده است. برخي محاسبات انجام شده نشان مي‌دهد اگر يارانه نقدي فقط بخواهد دو برابر شود و منابع آن از محل افزايش قيمت بنزين تامين شود، نرخ اين فرآورده به حدود ليتري 3000 تومان افزايش خواهد يافت.

راه دوم حذف يارانه برخي گروه‌ها و افزايش يارانه ديگران است. صرف نظر از امكان‌پذيري شناسايي گروه‌هاي غيرنيازمند و اعتراض گسترده‌اي كه درباره معيارهاي حذف همين چند ميليون نفري كه تاكنون حذف شده‌اند وجود دارد، بيان شفاف اينكه منابع اضافه كردن يارانه برخي گروه‌ها، از محل حذف يارانه ساير افراد تامين خواهد شد، لازمه صداقت است. مزيد استحضار، اجراي دقيق قانون بودجه سال 1396 درباره هدفمندي يارانه مستلزم حذف 14 ميليون يارانه بگير است و هروعده‌اي كه مازاد بر آن داده مي‌شود به معناي افزايش تعداد افرادي است كه بايد حذف شوند.

راه سومي كه براي اضافه كردن يارانه‌ها چه براي همه افراد و چه براي گروه‌هاي خاص وجود دارد، توزيع همه منابع حاصله از فروش حامل‌هاي انرژي بين مردم و ندادن هزينه توليد اين حامل‌ها به شركت‌هاي توليد كننده بنزين، گازوييل، برق، نفت، گاز و غيره است. نتيجه اجراي اين سياست كه در 3 سال نخست  اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها دنبال شد، تضعيف توان توليد اين شركت‌ها و عدم تامين كافي منابع براي تعمير و نگهداري از تجهيزات سرمايه‌اي كشور بود كه بخشي از آن به صورت عدم وجود تجهيزات سرمايه‌اي براي مواجه با بحران ريزگردها در خوزستان شاهد بوديم.

مطلب ديگر آنكه حتما تصديق مي‌فرماييد هرگونه پرداخت يارانه نيازمند تصويب مجلس شوراي اسلامي است و شايد اين يك تاكتيك غيراخلاقي و غير صادقانه هم مثل برخي از دولت‌هاي قبلي وجود داشته باشد و آن اينكه ما امروز وعده مي‌دهيم و با اينكار توپ را به زمين مجلس شوراي اسلامي شوت مي‌كنيم، حال يا مجلس مي‌پذيرد كه يارانه‌ها را افزايش دهد و يا نمي‌پذيرد، در هر حال براي ما يك برگ برنده‌اي خواهد بود و در صورت عدم تصويب مجلس، قوه مقننه را عامل عدم توجه به مردم و ممانعت از افزايش يارانه‌هاي نقدي معرفي خواهيم كرد.

جناب آقاي دكترقاليباف
جنابعالي يكي از سرمايه‌هاي كشور هستيد. در چند ماه اخير به عنوان يك برادر كوچكتر و دلسوز، مشاوره‌هاي زيادي را براي عدم حضورتان در انتخابات با زباني صريح و مشفقانه ارائه نمودم و همواره نيز شما عرايض مرا تصديق نموده‌ايد، حال كه در انتخابات شركت كرده‌ايد اميدوارم مشي‌تان را بر هجمه و مقابله با دوستان مشفق خود قرار ندهيد و چهره خويش در دوران دفاع مقدس و كارنامه مديريت‌‌هاي مختلف خود را همچنان محفوظ داريد و اخلاق الهي و اسلامي را محور رقابت‌هاي انتخاباتي قرار دهيد.
دوشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٦
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099