صفحه اصلي > خبرهای ویژه  
اخبار > توسعه حمل و نقل ريلي مي‌تواند به اشتغال در كشور كمك كند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

توسعه حمل و نقل ريلي مي‌تواند به اشتغال در كشور كمك كند
    رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس توسعه حمل و نقل ريلي را از اولويت‌هاي بخش حمل و نقل كشور دانست و گفت:‌متاسفانه راه‌آهن در ايران براساس نوع و نحوه نياز داخلي شكل نگرفته است.

   

به گزارش روابط عمومي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي،‌ نشست بررسي مشكلات بخش راه‌آهن كشور و اتخاذ تمهيدات تقنيني در جهت برون رفت از اين مسائل عصر امروز شنبه (24 تير ماه) با حضور دكتر كاظم جلالي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و دكتر سعید محمدزاده مدیر عامل راه آهن و معاونان دو طرف در مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

دكتر كاظم جلالي در اين نشست با اشاره به مشكلات بخش راه‌آهن كشور، گفت: نيازهاي كشور در بخش حمل و نقل و توسعه آن بسيار وسيع است اما بايد به اين نكته توجه داشت كه استخوان‌بندي حمل و نقل كشور براساس حمل و نقل ريلي شكل نگرفته است.

وي با اشاره به كتابي درخصوص ساختار ايجاد مسيرهاي حمل و نقل در كشور به ويژه در بخش ريلي،‌ تصريح كرد: متاسفانه راه‌آهن در ايران براساس نوع و نحوه نياز داخلي شكل نگرفته است.

نماينده مردم تهران،‌ ري، ‌شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب به بخش حمل و نقل ريلي، يادآور شد: مقام معظم رهبري بارها و به تكرار به موضوع توسعه حمل و نقل ريلي و كار كردن در اين موضوع تاكيد داشته‌اند كه اين موضوع بايد از سوي برنامه‌ريزان و سياستگذاران مورد توجه جدي قرار گيرد.

وي با اشاره به تفاهم‌نامه‌هاي همكاري امضا شده ميان مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و ساير دستگاهها و مجموعه‌ها،‌ خاطرنشان كرد: مركز پژوهش‌هاي مجلس با مجموعه‌هايي همچون تامين اجتماعي، ‌كميته امداد امام خميني(ره)،‌ دانشگاه آزاد اسلامي، ‌دانشگاه علامه طباطبايي و مراكز علمي و دانشگاهي تفاهم‌نامه همكاري مشتركي به امضا رسانده است كه اين تعامل در برخي بخش‌ها همچون تامين اجتماعي به بازنگري قوانين در اين بخش و اصلاح قوانين موجود و حذف قوانين بازدارنده كمك كرده است.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس يادآور شد: تهيه و تدوين و امضاي تفاهم‌نامه همكاري مشترك بين مركز پژوهش‌هاي مجلس و راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران به بازنگري قوانين اين بخش و حذف قوانين بازدارنده و تصويب قوانين در مسير توسعه حمل و نقل ريلي كشور كمك كند.

وي با تاكيد بر اينكه بايد بر گسترش و توسعه حمل و نقل بار و مسافر از طريق راه‌آهن كار شود، گفت:‌ موضوع كار و اشتغال از مهمترين موضوعات مورد بررسي در كشور است و با توسعه حمل و نقل ريلي به اين بخش نيز مي‌توان كمك كرد.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي به اشاره به گزارش‌هاي كارشناسي اين مركز در بخش‌هاي مختلف،‌تصريح كرد: مركز پژوهش‌هاي مي‌تواند گزارش‌هاي كارآمدي در جهت پالايش قوانين حوزه حمل و نقل ريلي  تهيه و در جهت توسعه اين حوزه تدوين و به مسئولان كشور ارائه كند.

دكتر جلالي با بيان اينكه متاسفانه بخش راه‌آهن و حمل و نقل ريلي در كمال اهميت مورد غفلت واقع شده است، تاكيد كرد:‌ هرچند بخش‌هاي مختلف حمل و نقل در كشور از اهميت و اولويت برخوردارند اما با توجه به نگاه ويژه حاكميت به بخش حمل و نقل ريلي بايد اين حوزه مورد توجه جدي قرار گيرد.

دكتر سعيد محمد زاده مديرعامل راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران نيز در اين نشست با اشاره به اهميت حمل و نقل ريلي در توسعه كشور گفت: راه‌آهن بايد نقش اصلي در حمل و نقل كشور را برعهده گيرد.

وي با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب اسلامي در توسعه حمل و نقل ريلي در سیاست‌های ابلاغی از سوي ايشان،‌ گفت:‌ براساس تاكيدات مقام معظم رهبري بر توسعه حمل و نقل ریلی، بندهاي 24 و 25 برنامه‌ ششم توسعه كشور به اولويت توسعه اين بخش اشاره دارد كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

معاون وزير راه‌ وشهرسازي تاكيد كرد: توسعه حمل و نقل ریلی اقدامي در مسير تحقق اقتصاد مقاومتی است چراكه بررسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف سوخت در مسير حمل و نقل ریلی به میزان یک هفتم مسير طي‌شده جاده‌ای است و حمل یک تن بار در كيلومتر توسط ريل در مقایسه با بخش جاده‌ای حدود ۳۵ سی‌سی صرفه‌جویی در مصرف سوخت را به همراه دارد.

وي افزود: توسعه حمل و نقل ريلي در كنار كاهش مصرف سوخت در كوشر به حفظ محيط زيست و كاهش تلفات جاده‌اي نيز كمك خواهد كرد.

دكتر محمدزاده با اشاره به راهكارهاي توسعه‌اي راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران در بخش حمل و نقل مسافر،‌گفت: در توسعه جابجايي مسافر از طريق خطوط ريلي توسعه راه‌آهن حومه در دستور كار قرار گرفته است كه براين اساس چندین خط آهن حومه ای بین شهرهای تهران - گرمسار، تهران - کرج، کرج - قزوین و تهران- هشتگرد،‌ تهران - پرند و در برخي استان‌هاي ديگر ساخته شده و یا در حال ساخت است كه اين تلاش‌ها سهم قطار حومه‌ای جهت جابجايي مسافر در حمل و نقل ريلي را افزایش داده است.

وي ادامه داد: در توسعه خطوط حمل‌ونقل ريلي به ويژه در بخش حومه‌اي و جابجايي مسافر به دنبال آن هستيم تا خطوط حمل و نقل ريلي را به مترو متصل كنيم و در حمل و نقل مسافر تسهيلاتي ايجاد كنيم.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بيان اينكه در توسعه حمل و نقل ريلي نيازمند قانون هستيم از تعامل و تهيه تفاهم‌نامه همكاري مشترك با مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي استقبال كرد و اين همكاري را گامي در جهت توسعه راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران دانست.

شايان ذكر است در پايان اين نشست كارگروهي با حضور معاونان و نمايندگان مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران جهت تهيه تفاهم‌نامه همكاري مشترك و بررسي روند همكاري و تعامل در جهت رفع مشكلات تقنيني حمل و نقل ريلي كشور و توسعه اين حوزه تشكيل شد.

شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099