صفحه اصلی > خبرهای ویژه  
اخبار > نقش نظارتی مجلس نباید نادیده گرفته شود/عملکرد دکتر لاریجانی در ریاست مجلس بیانگر پختگی و توانمندی ایشان است+فيلم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

نقش نظارتی مجلس نباید نادیده گرفته شود/عملکرد دکتر لاریجانی در ریاست مجلس بیانگر پختگی و توانمندی ایشان است+فيلم
    دکتر جلالی و نمایندگان دو فراکسیون دیگر مجلس با حضور در برنامه تیتر امشب از عملکرد هیئت رئیسه و نقاط قوت و ضعف مجلس گفتند.

   

خبرگزاری صداوسیما نوشت؛
 دکتر کاظم جلالی رئیس فراکسیون مستقلین در ابتدا با تبریک روز مجلس درباره سازوکار مجلس گفت: رئیس مجلس در قالب هیئت رئیسه مجلس انتخاب می شود و قوانین مجلس محدودیت هایی دارد اما درباره عمکرد آقای دکتر لاریجانی باید گفت که وی سه دوره متوالی 4 ساله را در کارنامه دارد و از پختگی و توانمندی در اداره مجلس برخوردار است، اگر اینگونه نبود امکان نداشت نمایندگان او را برای سه دوره انتخاب کنند. رئیس مجلس تنها اداره مجلس را به عهده ندارد بلکه باید از یک جایگاه ویژه ای برخوردار باشد که آقای دکتر لاریجانی این جایگاه را دارد.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی در ادامه گفت: نباید در عملکرد ها فقط انگشت به سمت رئیس مجلس باشد بلکه باید عملکرد نمایندگان نیز در نظر گرفته شود. بین دولت و مجلس باید تعامل باشد اما نقش نظارتی مجلس نباید نادیده گرفته شود.

وی افزود: آقای دکتر لاریجانی در لوایح در بسیاری از موارد ایستادگی می کند اگر چه نمایندگان دولت ناراحت شوند. آقای دکتر لاریجانی برای حفظ حقوق مجلس تلاش زیادی کرده است. اداره مجلس از التزامات مجلس است و رئیس مجلس باید در مسائل اداره مجلس پاسخگو باشد و کار کردن و تعامل رئیس مجلس با سه فراکسیون خیلی سخت است.

محمد دهقان نایب رئیس فراکسیون اصول گرایان دراین برنامه از عملکرد رئیس مجلس و هیئت رئیسه انتقاد کرد و حاج بابایی رئیس فراکسیون ولایی نیز گفت: مجلس ایران به لحاظ عملکرد با دیگر مجالس دنیا متفاوت است و رئیس مجلس از قدرت زیادی برخوردار است و تعیین کننده است.

وی افزود: قبلا آیین نامه ها به این گونه بود که هیئت رئیسه تعیین کننده بود اما امروز معاون اجرایی و .. داریم که مجلس را به اداره ای بزرگ تبدیل کرده است.

وی افزود: بنده نسبت به عملکرد آقای لاریجانی نقد دارم چراکه مجلس را به گونه ای اداره می کند که قدرت تصمیم گیری و نظارت مجلس را کاهش می دهد.

وی گفت: مجلس باید قدرت و نقش نظارتی داشته باشد.

حاج بابایی افزود: رئیس مجلس و هیئت رئیسه در نظارت بر قوانین نقش مهمی دارد. او با انتقاد از عملکرد مجلس در اوضاع اقتصادی کشور گفت: درباره cft کمیته چهارجانبه تشکیل می شود و تعامل بیشتر با دولت موجب شده که مجلس در حقیقت به گونه ای تعطیل شود چون مجلس نباید تحت پوشش دولت قرار گیرد بلکه مجلس باید بر عملکرد دولت نظارت کند و نقش قدرتمندانه خود را حفظ کند.

حاج بابایی گفت: انتظار ما این است که رئیس مجلس وقتی در جلسه شورای عالی اقتصادی شرکت می کند تمام امور را به اطلاع نمایندگان برساند.

محمدعلی وکیلی عضو فراکسیون امید دیگر مهمان حضوری برنامه در ابتدا یاد شهید مدرس را گرامی داشت و روز مجلس را تبریک گفت، او افزود: رئیس به دلیل حضور در مجامع مختلف از پختگی بیشتری برخوردار است و آقای لاریجانی توانمندی خاصی در اداره صحن مجلس دارد.

ریاست مجلس شانیتی برای آقای لاریجانی ایجاد کرده که عصاره فضیلت مجلس هم رئیس مجلس است در قدم اول و هیئت رئیسه در قدم دوم است.

وکیلی افزود: ارزیابی کارنامه رئیس مجلس شامل تحقیق و تفحص، سوالاتی که از کابینه انجام می شود نشان می دهد که می توان اداره مجلس را از آن نتیجه گیری کرد.

عضو فراکسیون امید درباره نقاط قوت و ضعف مجلس گفت: آیین نامه در مجلس نهم تغییر کرد و حوزه اختیارات رئیس مجلس به ریاست و هیئت رئیسه در اداره مجلس تغییر کرد.

او افزود: سکوت مجلس در برابر دولت، قابل قبول نیست. جایی که دولت تخطی کرده است و تصرف فرااختیار به نام قانون کرده مجلس باید نظارت بیشتری داشته باشد. در موضوعاتی که به معیشت مردم برمی گردد بین نمایندگان و فراکسیون ها همراهی وجود دارد.

وکیلی گفت: در این مجلس موضوع حقوق های نجومی و بحث بازنشسته ها بررسی و تعیین تکلیف شد ما هم باید نظارت داشته باشیم.

محمد دهقانی نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان در ارتباط تلفنی درباره عملکرد رئیس مجلس گفت: مجلس این دوره دو سه اشکال جدی دارد: اولا استقلال خود را نتوانسته حفظ کند. در این مدت که ارزش پول ملی کاهش یافت و بخشی از ثروت ملی به دلیل سوءمدیریت از بین رفت و در این مدت کوتاه میلیاردها دلار از سرمایه کشور از کشور خارج شد و کالایی به ازای آن وارد کشور نشد.

او افزود: در یکسال اخیر صدها میلیون دلار ارز کشور برای سفرهای خارجی در نظر گرفته شد، صدها میلیون دلار برای سفرهای میلیونی، تفریحی اختصاص داده شد و برای اربعین پول مردم را از جیب شان خارج کردند و مجلس به عنوان نهاد نظارتی نتوانست از حقوق ملت در این زمینه دفاع کند.

دهقانی همچنین با انتقاد از عملکرد مجلس در زمینه قانون گذاری گفت: درزمینه قانونگذاری نیز قوانین مهمی درباره قوانین اقتصادی مثل قانون تجارت باید تصویب می شد که دو دوره است در مجلس خاک می خورد، این ایرادی است که به عملکرد مجلس می توان گرفت این وظیفه شخص رئیس مجلس است که باید در جهت حل آن تلاش می کرد./
پایان پیام
 
يکشنبه ١١ آذر ١٣٩٧
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099