صفحه اصلی > خبرهای ویژه  
اخبار > حكايت دكتر جلالي از ايراني كه امروز به نقطه ثبات و امنيت رسيده است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

حكايت دكتر جلالي از ايراني كه امروز به نقطه ثبات و امنيت رسيده است
    رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس در يادداشتي آورده است:‌ حكايت ايران براي ما ايرانيان شايد با مردمان خيلي از ملل فرق دارد . ما راه بسيار دور و درازي را تا به امروز پيموده ايم. در اين تاريخ چندهزارساله تلخي ايام كم نداشته‌ايم؛ همگي‌مان به همراه وطن و امروز به سلامت رسيده‌ايم به نقطه ثبات و امنيت.

   

كاظم جلالي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در يادداشتي با عنوان «حكايت ايران و ايرانيان» در ويژه‌نامه  نوروزي ايران نوشته است؛

گاه مي‌توان به سان وزيدن نسيمي خوش، تعلقات خاطر را با خود به اين سو و آن سو برد، لَختي مي گذاري اش روبرويت و به آن خيره مي‌شوي و غرق در شكوه خيال انگيز آن سير مي‌كني و لمحه‌اي بعد وصال دوباره‌اش، مي‌شود روياي آدمي . وطن اما حسابش از اين تعلقات خاطر جداست. وطن جايي درون قلب است كه نمي‌توان لحظه‌اي و كمتر از آن ناديده‌اش گرفت. جايي است كه به آن تعلق داريم و معناي اخص كلام "تعلق" الحق كه شايسته اوست .

حكايت ايران براي ما ايرانيان شايد با مردمان خيلي از ملل فرق دارد . ما راه بسيار دور و درازي را تا به امروز پيموده ايم. در اين تاريخ چندهزارساله تلخي ايام كم نداشته‌ايم. تاخت‌وتاز چنگيزها بر پيكر ماناي ايران‌زمين ديده‌ايم تا تاريك‌زمان قاجاريه و پهلوي. ما عبور كرده‌ايم ؛ همگي‌مان به همراه وطن و امروز به سلامت رسيده‌ايم به نقطه ثبات و امنيت. 

از تمامي گردنه‌هاي صعب و پيچ‌هاي حساس و تاريخي روزگار عبور كرديم تا انقلاب اسلامي نصيبمان شد و حالا در چهلمين سالگرد به ثمر نشستن تلاش همگي‌مان براي اعتلاي استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي، ديگر براي همه ما مشخص است كه اين طلاي ناب يعني ايران اسلامي از آن كوره عظيم ده‌ها هزار ساله با عياري ناب و خلوصي ناياب بيرون آمده است. در ميانه اين مسير مطول، گاه - مثل همين روزها كه مي‌گذرد - جاده مشكلات اقتصادي كمي پستي و بلندي‌اش فزون مي‌شود؛ گاهي هم ددمنشي‌هاي اغيار به خيال‌هاي خام و واهي شان برابر ملت هميشه استوار ما عيان مي‌شود، اما آنچه ماناست همانا وطن است، ايران است .

ما ايرانيان از همان ابتدا به گواه تاريخ ايستادگي برابر ظلم ايستاده‌ايم و همچنان نيز بر همان سياق است و اين جزء افتخارات ملي ماست كه عوامل خارجي هرگاه به تفرقه ما دل خوش كردند به در بسته وحدت ملي مان خوردند و از كرده‌شان پشيمانشان كرديم.

در ساليان اخير از سوي برخي دشمنان ايران زمين بودجه‌هاي هنگفتي صرف شد تا واژه وطن از چشم نسل جوان انقلاب بيفتيد و وطن از حرمت و تعصب خود بيفتد، ‌اما چه خيال خامي. نسل دوم و سوم انقلاب ولي همه بدخواهان ايران را غافلگير كرد. پيشرفت‌هاي چشمگير علمي، فرهنگي و آموزشي كشور، گسترش سهم پژوهش ايران در ميان كشورهاي منطقه و جهان از حوزه پزشكي و فني گرفته تا بخش‌هاي علوم انساني،‌ فناوري صلح‌آميز هسته‌اي، دانش نانوتكنولوژي، سلول‌هاي بنيادي، علوم فضايي و ديگر حوزه‌ها در سالهاي اخير به جهانيان ثابت كرد كه پير و جوان ما دلشان براي پيشرفت و اعتلاي نام اين مرز و بوم مي‌تپد.

من و هم نسل‌هايم، 8 سال دفاع غيورانه مردان ايران زمين در مقابل متجاوزان به خاك اين سرزمين پاك و مقدس و معطر به شميم و شماي شهادت را به ياد داريم. روايت‌گران هم با تمام كاستي‌ها رشادت‌هاي دليرمردمان را براي نسل جوان‌ انقلاب اسلامي روايت كرده‌اند. حالا ديگر همگي برايمان عيان است كه براي وجب به وجب اين خاك، همت و باكري‌ها نثار كرده‌ايم. خون فهميده‌ها بر خاك اين سرزمين عيار داده تا از شمال و جنوب تا شرق و غرب ايران، زير يك پرچم واحد در امنيت و همبستگي زيست كنيم. خوني كه در رگ مدافعين حرم حضرت زينب(سلام الله عليها) مي‌جوشد و مُهر اعلاي زنده نگاه داشتن فرهنگ حسيني، ايثار و شهادت را براي جوان‌ترهاي انقلاب بازتعريف مي‌كند.

اين روزها كه به فصل بهار طبيعت و نوروز نزديك مي‌شويم، خانواده‌ها مشغول خانه تكاني‌اند و طنين شادي و شور و شوق در دلها شنيده مي‌شود. هنگامه تحويل سال، زمان مناسبي است براي تكاندن دل و نگاهي به راهي كه آمده‌ايم. اگر تصميم‌ساز، سياستگذار،‌ مسئول و دولت‌مرد هستيم به تسهيل شرايط زندگي ايرانيان كمي بيشتر بينديشيم. سالي كه گذشت، شرايط زندگي براي خانواده ها ناهموار شده بود، شرايط تحول و بهبود آن را بررسي كنيم و با عنايت به فرمايشات داهيانه مقام معظم رهبري به ويژه در گام دوم انقلاب، برنامه‌اي براي بهبود ساختار بينديشيم.

نوروز همچنين فصلي براي سير و سياحت و انديشيدن است. به شهرهاي گوناگون ايران وقتي سفر مي كنيم جز مهر و ميهمان‌دوستي و سفره صفا و صميميت، هيچ نمي‌توان ديد. از قديم هم  ايرانيان در جهان به مهرباني شهره بوده‌اند. از مرزهاي شرق كشور و بلوچستان عزيز تا كردستان هميشه غيور، از شاهرود استوار تا تبريز و اردبيل دوست داشتني، از گيلان و مازندران زيبا تا لرستان و بندرعباس و هرمز، كران تا كران اين زيبايي‌هاي شگرف، سراي ماست و به اصطلاح ريش و قيچي پيشرفت آن هم دست خود ماست. خلاصه اينكه اين تعلق خاطر هميشگي به واژه وطن و تلاش توام با تهذيب و ايمان به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي پاسخي روشن به اين سوال است كه "چرا ما ايران را دوست داريم؟"
دوشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٧
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099