صفحه اصلی > خبرهای ویژه  
اخبار > مركز پژوهش‌هاي مجلس خوش درخشيده است/ نگاه فراجناحي مركز عامل موفقيت آن است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مركز پژوهش‌هاي مجلس خوش درخشيده است/ نگاه فراجناحي مركز عامل موفقيت آن است
    دكتر عارف و جمعي از نمايندگان مجلس از مركز پژوهش‌هاي مجلس بازديد كردند و در نشستي مشترك با دكتر جلالي رييس اين مركز ديدار و گفتگو كردند.

   

دكتر محمدرضا عارف،‌ دكتر فاطمه سعيدي، دكتر غلامرضا حيدري،‌ دكتر محسن عليجاني زماني، دكتر ابوالفضل سروش نمايندگان مردم تهران،‌ ري،‌ شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس، دكتر رضا انصاري نماينده مردم داراب و زرين دشت در مجلس، دكتر حميد گرمابي نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس، ضمن بازديد از مركز پژوهش‌هاي مجلس، ‌در نشستي مشترك با دكتر كاظم جلالي رييس اين مركز، قائم‌مقام، معاونان و كارشناسان مركز ديدار و گفتگو كردند.

دكتر كاظم جلالي در اين نشست با تبريك اعياد ماه ربيع‌الاول با بيان اينكه مجلس شوراي اسلامي از پيشتازان تاسيس مركز پژوهش پارلماني در جهان بود، گفت: عمده كشورها بعد از جمهوري اسلامي ايران به تاسيس مركز پژوهش‌ پارلمان اقدام كرده‌اند.

وي افزود: در كشور ما با توجه به اينكه نظام حزبي نداريم و نمايندگان در مجلس در خلاء مشورتي به سر مي‌برند، طبعا داشتن يك مركز پژوهش پارلماني دوچندان ضرورت پيدا مي‌كند تا در امور مختلف به نمايندگان محترم خدمات ارائه كند.

نماينده مردم تهران، ‌ري،‌ شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي،‌ با تقدير از تلاش‌هاي روساي قبلي مركز پژوهش‌هاي مجلس،‌ تصريح كرد: در دو دوره فعاليت مركز پژوهش‌هاي مجلس در دوره نهم و دهم قوه مقننه تلاش شد تا با اصلاح ساختار و با تشكيل 4 معاونت پژوهشي و يك معاونت اجرايي از پويايي و تحرك بيشتري در تهيه گزارش‌هيا پژوهشي برخوردار باشد.

وي با تشريح ساختار مركز پژوهش‌هاي مجلس،‌ توضيح داد: اين مركز در چهار حوزه اصلي بررسي طرح‌ها، كارشناسي‌ لوايح، تهيه‌گزارش‌هاي نوبه‌اي در حوزه‌هاي مختلف و پاسخ به درخواست‌هاي نمايندگان فعاليت مي‌كند.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، بودجه مركز پژوهش‌ها را از مسائل اين مركز دانست و گفت: معمولا رقم تخصيصي بودجه مركز زياد نيست و مشكلاتي را در طول سال به همراه دارد.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با اشاره به گزارش‌هاي مركز در خصوص هدفمندي يارانه‌ها، يادآور شد: بايد بتوانيم در بودجه سال 99 گام‌هايي را در حوزه هدفمندي يارانه برداريم.

وي با اشاره به تحريم‌هاي ناعادلانه، توضيح داد: مركز پژوهش‌هاي مجلس از ابتداي تحريم‌ها با تشكيل دبيرخانه‌اي، ‌به طور ويژه روي اين موضوع متمركز شد كه پس از آن بيش از 70 عنوان گزارش در حوزه‌هاي مختلف تهيه و تدوين كرد و در اين گزارش‌ها تلاش شد تا واقعيات كشور بيان شود.

دكتر جلالي با اشاره به مشكلات كشور در حوزه تهيه و انتشار آمار و انتقاد از اين مسئله، گفت: تا زماني كه در خصوص آمار، مشكلات و چالش‌ها رفع نشود نمي‌توان به رفع مسائل كشور اميدوار بود.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه در تهيه گزارش‌هاي كارشناسي اين مركز سياست‌‌زدگي و نگاه‌هاي جناحي وجود ندارد،‌ ادامه داد:‌ مركز پژوهش‌هاي مجلس در كنار ساير فعاليت‌هاي فعلي خود تهيه استراتژي مجلس يازدهم را نيز بايد در دستور كار قرار دهد.

دكتر محمدرضا عارف رييس فراكسيون اميد مجلس نيز در اين نشست با تبريك اعياد ربيع به ويژه ولادت پيامبر اكرم(ص) و هفته وحدت،‌ هدف اصلي از اين نشست را تقدير از تلاش‌ها و عملكرد مركز پژوهش‌ها دانست و با اشاره به گزارش‌هاي ارائه شده در اين نشست، گفت:‌ اين گزارش‎ها به خوبي نشان‌دهنده دغدغه‌هاي مركز پژوهش‌ها در حوزه قانونگذاري بود كه اميدواريم با همكاري مجلس اين جهت‌گيري‌ها به زودي عملياتي شود.

وي يكي از ويژگي‌هاي اصلي نظام جمهوري اسلامي ايران را جايگاه مجلس در قانون اساسي دانست و تصريح كرد: اينكه هيچ وقت نمي‌توانيم در كشور مجلس نداشته باشيم يك جايگاه انحصاري است كه تاييد كننده فرمايش حضرت امام(ره) مبني بر راس امور بودن مجلس است.

نماينده مردم تهران، ري،‌ شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس توضيح داد: سازوكار فعلي انتخابات مجلس و وعده‌هايي كه در حوزه‎هاي انتخابيه به مردم داده مي‌شود نمايندگان را به سمت‌وسويي مي‌برد كه در راستاي وظايف نمايندگان قرار ندارد.

دكتر عارف با بيان اينكه مركز پژوهش‌ها به خوبي در كشور درخشيده ‌است،‌ گفت: مهمترين دليل درخشيدن خوب مركز نگاه فراجناحي اين مركز است. 

وي با بيان اينكه گزارش‌هاي مركز پژوهش‌هاي مجلس،‌ سمت و سوي سياسي ندارد، توضيح داد: گزارش‌هاي مركز در فضاي كارشناسي و تخصصي است.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تصريح كرد: مراكز پژوهشي راهبردي بايد نقش ستادي داشته باشند و از نظرات تمامي كارشناسان و متخصصان هر حوزه استفاده كنند.

رييس فراكسيون اميد مجلس داد: در حوزه مجلس نياز به مركزي پژوهشي مسئوليت پذير داريم و شرط مسئوليت پذيري ماندگاري است از همين‌رو مهمترين مسئله مركز پژوهش‌ها بايد ماندگاري باشد.

دكتر عارف تصريح كرد: براي ماندگاري بايد حرف آخر را در كميسيون‌هاي مجلس را مركز پژوهش‌ها بزند و بر روي نظر و موضع كارشناسي خود ايستادگي كند.

وي افزود: مركز پژوهش‌هاي مجلس با عملكرد خوب خود مي‌تواند به عنوان مركز راهبردي براي نظام قرار گيرد.

اين نماينده مردم در مجلس خاطرنشان كرد:‌ بايد سازوكاري تهيه شود تا مركز پژوهش‌ها نزديكترين و بيشترين تعامل را با نهادهاي تصميم‌ساز كشور داشته باشد.

وي همچنين در ادامه با اشاره به وظيفه نظارت مجلس گفت: فلسفه نظارت كارآمدتر كردن نظام و مقابله با فساد و پيشگيري از آن است.

دكتر عارف افزود: مركز پژوهش‌هاي مجلس در حوزه نظارت نيز بايد به نمايندگان كمك برساند.

وي در ادامه با اشاره به آسيب‍ب‌هاي اجتماعي در كشور،‌ گفت: در برخي مسائل اجتماعي در شرايط بحراني هستيم كه بايد براي رفع آنها برنامه عملياتي نوشت شود.

دكتر عارف مهمترين مسئله مردم در شرايط فعلي را معيشت دانست و تصريح كرد: بودجه سال 99 فرصتي است تا به صورت جدي‌تري روي اين مسئله كار كنيم و در جهت كاهش مسائل مردم حركت كنيم.

وي در پايان تاكيد كرد: مركز پژوهش‌ها مي‌تواند در چند ماه باقي‌مانده از مجلس دهم، اولويت‌ها و راهبردهاي مجلس يازدهم را تعيين كند.

غلامرضا حيدري نيز در اين نشست تاكيد كرد: مركز پژوهش‌هاي مجلس از ابتداي تاسيس تا كنون فرايند تكاملي داشته است.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس افزود: مركز پژوهش‌هاي مجلس بايد به عنوان مرجع مسائل كشور را اولويت‌بندي كند.

حميد گرمابي نيز در اين نشست با تقدير از عملكرد مركز پژوهش‌هاي مجلس گفت:  بايد تلاش شود تا از نظرات كارشناسان و متخصصان خارج از مركز نيز به خوبي استفاده شود تا گزارش‌هايي كه تدوين مي‌شود از پختگي بيشتري برخوردار باشد.

وي تاكيد كرد: در مركز پژوهش‌هاي مجلس در روند قانونگذاري جايگاه خاص خود را داد.

نماينده مردم نيشابور و فيروزه در مجلس در خصوص هدفمندي يارانه‌ها خاطرنشان كرد: مركز پژوهش‌هاي بايد در خصوص يارانه‌هاي با قاطعيت نظر تخصصي خود را اعلام كند.

فاطمه سعيدي نيز در اين نشست با تبريك اعياد ماه ربيع الاول، گفت: توجه به بخش آموزش و پروش براي هر كشوري كه بخواهد به توسعه دست پيدا كند بسيار مهم است.

نماينده مردم تهران،‌ ري،‌ شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس با اشاره به گزارش‌هاي خوب مركز در حوزه آموزش و پرورش، افزود: محتوي كتب درسي مي‌تواند به عنوان يكي از اولويت‌هاي اصلي مركز پژوهش‌ها در دستور كار قرار گيرد.

ابوالفضل سروش نماينده مردم تهران،‌ ري،‌ شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس با تقدير از عملكرد مركز پژوهش‌ها در مجلس دهم بر استقلال اين مركز تاكيد كرد و گفت:‌ بايد سازوكاري فراهم شود تا مركز پژوهش‌هاي همواره اين استقلال را حفظ كند.

رضا انصاري نيز در اين نشست با اشاره به بحث فسادستيزي در كشور،‌ گفت: مركز پژوهش‌ها در موضوع مبارزه با فساد در كشور بايد روي دو نكته اصلاح ساختار مالكيت بنگاه‌ها و ساختار تصميم‌گيري كار كند.

وي مركز پژوهش‌هاي مجلس را از كانون‌هاي سياست‌ساز كشور دانست و تصريح كرد: يكي از دغدغه‌هاي مركز پژوهش‌ها بايد ارتقاي نظام تصميم‌گيري در كشور با هدف كارآمدي نظام اداري با نگاهي به موقعيت قانونگذاري باشد.

نماينده مردم داراب و زرين دشت در مجلس تاكيد كرد: مركز پژوهش‌هاي مجلس مي‌تواند روي اصلاح ساختار قانونگذاري و سياستگذاري  كار كند چراكه ما به هر ميزان اين ساختار را بهبود ببخشد جايگاه مركز نيز ارتقا خواهد يافت.

وي افزود:‌براي حل بسياري از مسائل مي‌توانيم نگاه سيستمي داشته باشيم كه اين امر به رفع اين مشكلات كمك خواهد كرد.

دكتر ايروان مسعودي اصل نيز در اين نشست با بيان اينكه عملكرد مركز پژوهش‌هاي مجلس،‌ تصريح كرد: در دوره حضور دكتر جلالي در رياست مركز پژوهش‌هاي شاهد ثبات مديريتي و كارشناسي مركز بوديم كه اين امر به تقويت عملكرد مركز كمك بسزايي كرد.

وي افزود: تمركز مركز پژوهش‌ها بر مسائل كلان كشور باعث شد تا در ابتداي مجلس دهم كتابي با عنوان اولويت‌هاي مجلس تدوين و منتشر شود و 37 مورد اولويت اساسي كشور در دستور كار قرار گيرد كه كارهاي خوبي نيز در اين زمينه‌ها انجام گرفته است.

قائم مقام‌مركز پژوهش‌هاي مجلس خاطرنشان كرد: مواردي همچون لايحه الگوي ايراني-اسلامي پيشرفت، بيانيه گام دوم و سياست‌هاي كلي قانونگذاري به طور ويژه در مركز مورد بررسي قرار گرفته است.

شايان ذكر است در اين نشست معاونان پژوهشي مركز در حوزه‌هاي اقتصادي،‌ توليدي و زيربنايي،‌فرهنگي و اجتماعي و سياسي و حقوقي، گزارشي از عملكرد مركز در طول‌ سال‌هاي اخير و اقدامات پيش‌رو را ارائه دادند./
پايان پيام
يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099