صفحه اصلی > خبرهای ویژه  
اخبار > برگزاری مراسم«شب فرهنگ ایران» با عنوان«جهان اساطیری شاهنامه فردوسی» در مسکو


نسخه چاپي  ارسال به دوست

برگزاری مراسم«شب فرهنگ ایران» با عنوان«جهان اساطیری شاهنامه فردوسی» در مسکو
    مراسم«شب فرهنگ ایران» با عنوان «جهان اساطیری شاهنامه فردوسی» با حضور دكترکاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در محل کتابخانه «بیبلیوگلوبوس» شهر مسکو برگزار گردید.

   

 

مراسم«شب فرهنگ ایران» با عنوان «جهان اساطیری شاهنامه فردوسی» روز پنجشنبه مورخ 3بهمن با حضور دكترکاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، سفیر افغانستان در مسکو، دیپلماتهای تاجیک و جمعی از علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی و بویژه شاهنامه «حکیم ابوالقاسم فردوسی» در محل کتابخانه «بیبلیوگلوبوس» شهر مسکو برگزار گردید.

در این مراسم که به نمایش بخشی از مجموعه آثار نقاش نامدار روس «سرگئی فئوفانوف» با موضوع «فرهنگی اساطیری ایران بویژه در شاهنامه فردوسی» اختصاص داشت، سخنرانان ضمن بررسی جایگاه شاهنامه در فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی بعنوان اثری جاویدان، به تبیین پیوندهای عمیق ایجاد شده توسط فردوسی برای نزدیکی ملل مختلف و نیز نوبینی و دگراندیشی نقاش روس در تصویر سازی این اثر مهم پارسی و قرائت و تفسیر قطعات مختلفی از «شاهنامه» پرداختند.

دكترکاظم جلالی سفیر ایران در این مراسم در سخنانی ضمن اشاره به  اینکه ادبیات و فرهنگ کهن پارسی پس از گذشت قرنها همواره جاذبه خود را حفظ کرده و زمینه آشنایی با جهان اساطیری ایرانی را فراهم ساخته، اذعان داشت:« حوزه اساطیری در طول تاریخ امکان پیوند و همراهی و همدلی فرهنگ ایرانی را با جامعه جهانی  میسر نموده و در  مسیر ایجاد پیوند بین ملتها، فرهنگ همواره از سیاست و اقتصاد پیشی گرفته است».

سفیر ایران با اشاره به توجه ریشه دار و پرمایه روسها به شاهنامه فردوسی، مطالعات و تحقیقات دانشمندان روس به این اثر والای زبان فارسی را ارزشمند و درخور تحسین و احترام فردوسی شناسان ایرانی نامید. وی در این راستا به دنیای زیبای ترسیم شده توسط نقاش روس از آثار حکیم فردوسی اشاره و آنرا  «جهانی رنگارنگ و شگفت انگیز و مملو از هول و هراس و آرامش و امید» نامید که در طول 20 سال کوشش هنری خلاقانه این هنرمند، تجلی بخش تاریخ، ارزشها و باورهای اصیل ایرانی شده و قطعا شایسته هرگونه تجلیل و تکریم می باشد.

در انتهای این مراسم تجلیل از «سرگئی فئوفانوف» نقاش روس توسط سفیر ایران در روسیه برگزار گردید.

 

شنبه ٥ بهمن ١٣٩٨
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099