صفحه اصلی > خبرهای ویژه  
اخبار > تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها بر روی تقویت موج ایران هراسی و انحراف افکار عمومی جهان متمرکز شده است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها بر روی تقویت موج ایران هراسی و انحراف افکار عمومی جهان متمرکز شده است
    مصاحبه اینترفاکس با کاظم جلالی سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه

   

 

چند روز گذشته توافق هسته‌ای با ایران پنج ساله ‌شد. به نظر شما امروز این توافق تا چه میزان پایدار است؟

 

پاسخ:

 

برجام در طول 5 سال گذشته ضربات زیادی را از سوی ایالات متحده متحمل شده ولی آنطور که واشنگتن انتظار داشت پیش نرفت و این توافق هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد . کشورهای باقیمانده در برجام مصمم هستند بحران موجود پیرامون برجام را حل و آن را حفظ کنند، اما فشار فزاینده غیرقانونی آمریکا اثر غیرسازنده‌ای بر روند اجرایی توافق هسته‌ای گذاشته است. در حال حاضر، کشورهای عضو تلاش می‌کنند و امیدوارند مشکلات موجود را بر طرف کنند و باید دید تحولات آینده چه اثری می‌گذراند.

 

 آیا ایران در آینده برنامه جدیدی برای کاهش تعهدات خود مطابق برنامه جامع اقدام مشترک دارد؟ آیا می‌توان خروج احتمالی ایران از پروتکل الحاقی را یکی از اقدامات این کشور برای کاهش تعهداتش در نظر گرفت؟

 

پاسخ:

 

اقدام غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام و احیای تحریم‌های یک‌جانبه و عدم اجرای تعهدات از سوی کشورهای اروپایی باعث شده برخی از مردم در ایران به این نتیجه برسند اصولا فایده‌ برجام برای کشور چه بوده است. به نظر می‌رسد چنانچه روسیه، چین و اروپا در برابر فشارهای فزاینده آمریکا مقاومت نمایند و بتوانند منافع ایران را تأمین کنند بتواند مسیر سقوط فعلی را تغییر دهند.

 

چه چیز می‌تواند منجر به خروج نهایی ایران از توافق هسته‌ای شود؟

 

پاسخ:

 

هنوز زود است در این زمینه اظهار نظر کرد. ولی به نظر من تداوم روند کنونی در اجرای برجام خود به خود باعث مرگ برجام می‌شود. بنابراین، بیشتر از اینکه صحبت در مورد عوامل موثر در خروج ایران از برجام صحبت شود، باید به به مرگ تدریجی آن توجه داشت. به همین دلیل اعضای باقیمانده برجام سعی دارند با ابتکارات خود آن را حفظ نمایند، ولی تا زمانی که این اقدامات نتیجه عملی و ملموسی نداشته باشد، بی فایده است.

 

 

 

آیا در حال حاضر مکانیزم مالی INSTEX فعال است؟ آیا تهران از عملکرد این مکانیزم رضایت دارد؟

 

پاسخ:

 

ساز و کار اینستکس برای برقراری توازن در منافع و حقوق برجام از سوی سه کشور اروپایی مطرح و با تأخیر اجرایی شد، اما مبادلات به عمل آمده در چارچوب آن محدود به تجارت اقلام غیر تحریمی‌شده است و به نوعی اروپائیان برای انجام تعهدات خود هنوز از آمریکا اجازه می‌گیرند. ما امیدواریم اروپا بتواند از ظرفیت‌های بزرگ خود استفاده کند و سیاست مستقلی را در پیش بگیرد.

 

 تحریم‌‍‌های آمریکا چه تأثیری بر همکاری‌های ایران و روسیه دارد؟ طرح "نفت در برابر کالا" تا چه میزان فعال است؟

 

پاسخ:

 

بخشی از تحریم های آمریکا که در مورد کشور ثالث می‌باشد با عث شده همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشورهای دچار نوسان شود، اما تهران و مسکو مصمم هستند تحت شرایط سخت به همکاری‌های دو کشور مستقل خود ادامه دهند. زیرا فشارهای آمریکا کاملاً غیر قانونی می‌باشد.

 

 تحریم‌های آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته‌ای اجرای برخی وجوه این توافق را با دشواری‌هایی روبرو کرده است. به عنوان مثال، وضعیت خروج آب سنگین از ایران به چه شکل است؟ آیا این امر در حال انجام است و یا ایران آب سنگین را در خاک خود نگهداری می‌کند؟ در خصوص چه حجمی از آب سنگین می‌توان صحبت کرد؟ آیا طرح خروج اورانیوم غنی شده با درصد کم از ایران به روسیه و در مقابل، ارسال اورانیوم طبیعی از روسیه به ایران در حال انجام است؟

 

پاسخ:

 

در حال حاضر، همکاری دو کشور در حوزه فنی ادامه دارد، ولی محدودیت ذخیره آب سنگین بخشی از اقدامات متقابل ایران برای کاهش تعهدات برجامی‌اش بود که در نتیجه بدعهدی آمریکا به اجرا گذاشته شد.

 

 

 

 اکتبر امسال تحریم‌های تسلیحاتی ایران به پایان می‌رسد. آمریکا اعلام کرده همه تلاش‌های ممکن را برای تمدید این تحریم‌ها انجام خواهد داد. آیا ایران از روسیه ضمانتی در خصوص عدم تمدید این تحریم‌ها تحت هیچ شرایطی و بدون توجه به تلاش‌های آمریکا، دریافت کرده است؟

 

پاسخ:

 

روسیه تا کنون روی سیاست خود برای حمایت از برجام پافشاری نموده است و پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران مطابق با برجام و قطعنامه 2231 نیز بخشی از توافقات است که باعث تقویت روند اجرایی و بقای برجام خواهد شد. مسکو نشان داده است که کاملاً شرایط حساس فعلی را درک می‌نماید و سعی دارد مستقل عمل نماید. زیرا آمریکا سعی دارد کشورهای دیگر را متقاعد نماید که بر خلاف موازین و قوانین بین‌المللی و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل عمل نمایند. سیاست مستقل مسکو نشان داد که از ظرفیت‌های بزرگی برای ایفای نقش در حل مشکلات و بحران‌های جهانی برخوردار است و سعی دارد از آن استفاده بهینه نماید.

 

آیا پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران در پاییز امسال همکاری‌های نظامی و فنی تهران و مسکو را توسعه خواهد داد؟ آیا ایران مذاکراتی با روسیه در خصوص خرید تسلیحات دارد؟ تهران دقیقا برای خرید کدام بخش از تسلیحات روسی علاقه‌مندی دارد؟

 

ما به طور فعال در حال توسعه روابط با روسیه در حوزه‌های مختلف از جمله نظامی-فنی هستیم. این حوزه ای است که کشورهای ما علایق متقابل دارند. روسیه در این زمینه امکانات بسیار خوبی دارد و ما امیدواریم که روابط ما در این زمینه با گذشت زمان تنها تقویت شود.

 

 سفارت ایران چندی پیش اعلام کرد "روس اتم" مایل است کار از سرگیری ایزوتوپ باثابت را در "فردو" بعد رفع مشکلات فنی آغاز نماید. آیا محدوده زمانی این اقدام مشخص شده است؟ آیا طرفین در این خصوص گفتگوهایی دارند؟

 

پاسخ:

 

این موضوع در دستور کار همکاری‌های آتی دو کشور قرار دارد، ولی هنوز شرایط لازم برای شروع کار مهیا نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

 آیا نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل در خصوص ساخت بمب هسته‌ای توسط ایران مبنایی دارد؟ آیا ایران همه تکنولوژی‌های لازم برای ساخت بمب را دارد و صرفا از روی حسن نیت دست به تولید آن نمی‌زند؟

 

پاسخ:

 

همانطور که آیت‌اله خامنه‌ای مقام معظم رهبری گفتند تولید بمب اتم و کاربرد آن حرام است. بنابراین، فعالیت در این زمینه در دستور فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران قرار ندارد. از سوی دیگر، بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران و عدم انحراف آن را تأیید می‌نماید. بنابراین، تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها بر روی تقویت موج ایران هراسی و انحراف افکار عمومی جهان متمرکز شده است. تحولات گذشته در جریان سیاست خارجی آمریکا نشان داده که آمریکا یک دروغگو بزرگ هست. اسناد جعلی نتانیاهو در مورد 2 مکان در ایران نیز دروغ‌پردازی‌های وی را ثابت کرده است. اما جای تعجب دارد که این اسناد مورد توجه یک سازمان مهم بین‌المللی قرار می‌گیرد.

 

 اخیراً در ایران چندین انفجار و آتش‌سوزی در تأسیسات مهم دولتی رخ داده است. به طور خاص، حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز خبر ساز شد. گزارش شده است که این امر می‌تواند توسعه و تولید سانتریفیوژهای پیشرفته را به تأخیر اندازد. آیا این گزارش‌ها با واقعیت انطباق دارند؟

 

پاسخ:

 

همانطور که از طرف مسئولین ذیصلاح اعلام شد این موضوع در دست بررسی است و نتیجه آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

يکشنبه ٥ مرداد ١٣٩٩
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099