صفحه اصلی > خبرهای ویژه  
اخبار > مصاحبه مطبوعاتی سفیر ج.ا.ایران در مسکو با سایت اسپوتنیک


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مصاحبه مطبوعاتی سفیر ج.ا.ایران در مسکو با سایت اسپوتنیک
    آمریکا و اسرائیل به دنبال ترویج ایران هراسی با هدف توجیه عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل هستند.

   

 حماس و جهاد گفته اند که این اقدام امارات «خنجر از پشت زدن» است. چرا امارات موافقت کرده است و چگونه این موضوع بر روابط ایران و امارات تاثیر می‌گذارد؟

 

این موضع همه گروه‌های فلسطینی و نه فقط حماس و جهاد بود. اگر بخواهیم از نگاه فلسطینیان به عادی سازی روابط یک کشور عربی با رژیم صهیونیستی نگاه کنیم این اتفاق چیزی جز خنجر از پشت زدن و خیانت نیست. عرب ها و مسلمانان باید فلسطین را از خودشان بدانند و تا آزادسازی کامل سرزمین‌های اشغالی نباید این موجودیت را به رسمیت بشناسند.کشورهای عربی بر اساس طرح صلح عربی، شناسایی اسرائیل و عادی سازی روابط با این رژیم را منوط به تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس و... کرده اند. این در حالی است که اولا اسرائیل به هیچ توافق و قانون بین المللی پایبند نیست، ثانیا دولت فلسطین مورد نظر کشورهای عربی تشکیل نشده است.بر این اساس،امارات در اقدام اخیرش، منافع فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است و بیشتر منافع آمریکا و اسرائیل و نیز منافع آتی خاندان حاکم را لحاظ کرده است. همین امر باعث شد تا فلسطینی‌ها با اجماع این توافق را رد و محکوم کنند.

 

آمریکا و اسرائیل به دنبال ترویج ایران هراسی با هدف توجیه عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل هستند. در واقع این همان پروژه ایران هراسی است که بارها در باره آن صحبت کرده ایم. وزیر خارجه ایران چندی قبل، پیشنهادی به تمام کشورهای عربی منطقه داده بود که اگر آمریکا و اسرائیل شما را از ایران به دروغ ترسانده اند بیایید تا با هم پیمان «عدم تجاوز» امضا کنیم که قبول نکردند. رژیم صهیونیستی با این توافق آمده است که تنش را میان ایران و کشورهای عربی زیاد کند.

 

امارات در اقدامی‌برخلاف قطعنامه‌های سازمان همکار اسلامی و اتحادیه عرب که هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را منوط به عقب نشینی اسرائیل به مرزهای سال 1967 کرده بود اقدام به این کار کرد و توجیه آن را نیز عدم الحاق اراضی کرانه اردن در برابر صلح خواند در حالی که بفاصله کوتاهی بعد از اعلام توافق ، رژیم صهیونیستی هرگونه تعلیق الحاق را رد کرد . بنظر میرسد اقدام امارات بیشتر بعنوان هدیه ای از سوی این کشور به دولت کنونی آمریکا برای انتخابات آتی است . در خصوص این توافق  اگرجه امارات آن را حق حاکمیتی خود می خواند ولی با توجه به سوابق خباثت و خیانت های این رژیم صهیونیستی در غرب آسیا و دیگر نقاط جهان که حتی شاهد اقدامات تروریستی سازمان موساد در کشورهای اروپایی نیز بوده ایم ، احتمال است که خاک امارات از سوی این رژیم جهت انجام اقدامات ضد امنیتی علیه ایران مورد سوء استفاده قرار گیرد . در صورت هرگونه اقدام ، از نظر ما امارات نمی‌تواند از مسئولیت خود شانه خالی کند .   

 

اگر طرح الحاق از بین برود، مزیت اسرائیل چیست؟ آیا آمریکا به کشورهای عربی برای حصول توافق فشار خواهد آورد؟

 

یکی از مهمترین وعده‌های انتخاباتی نتانیاهو الحاق بخش هایی از کرانه باختری بود که به واسطه آن آرای خوبی از شهرک نشین‌ها گرفت. همچنین نباید فراموش کرد که تصاحب این منطقه بخشی از آرمان رهبران رژیم صهیونیستی است و آن‌ها از الحاق نخواهند گذشت. امّا اگر به سند معامله قرن نگاهی بیاندازید مشاهده می‌کنید که در این سند به صراحت آمده است که آمریکا قویاً کشورهای عربی را تشویق می‌کند که روابط خود را با اسرائیل عادی سازند. اگر کشورهای عربی، فرآیند عادی سازی را کامل انجام دهند دیگر نمی‌توانند با الحاق مخالفت کنند.

 

هیچ کشوری از طرح اقتصادی معامله قرن امتناع نکرد. این طرح چگونه به فلسطینیان کمک خواهد کرد؟

 

این طرح از ابتدا برای کمک به فلسطینیان نوشته نشده بود و تنها یک سری وعده‌های پوچ امّا اغوا کننده بود. طرح معامله قرن زاییده تغییر رویکرد آمریکا از سیاست دو دولت به تک دولت و با تامین منافع حداکثری رژیم صهیونیستی بود. لذا این طرح هیچگونه سودی برای فلسطینیان نداشته و نخواهد داشت. شما شاهد هستید که مفاد دیگر طرح همچون عادی سازی و الحاق کرانه باختری در حال پیگیری است اما خبری از پیشبرد طرح های اقتصادی که با جزئیات زیادی توصیف کرده بودند نیست.

 

آیا  توافق امارات و اسرائیل توازن را در منطقه به هم خواهد زد؟

 

مناسب است کشورهای عربی، سرنوشت کشورهایی که با اسرائیل توافق کردند را ملاحظه کنند. شاید خواندن تاریخ، چشمان آن‌ها را باز کند. رژیم صهیونیستی هر کجا که وارد شده است جز ناامنی و فلاکت چیزی به بار نیاورده است. استقلال آن‌ها گرفته شده است. توازن منطقه شاید به هم بخورد اما قطعاً به ضرر کشورهایی به هم خواهد خورد که به رژیم صهیونیستی فضای تحرک در کشورشان بدهند. ایران بارها پیشنهاد گفتگو به کشورهای همسایه خود در خلیج فارس داده است و معماری جدید امنیتی خلیج فارس را با همکاری کشورهای منطقه و نه دخالت قدرت های فرا منطقه ای تعریف کرده است. مطمئن باشید ایران بر هم زننده توازن نخواهد بود امّا به تمام تهدیدات علیه منافع ملی کشور با شدت پاسخ خواهد داد.

 

آیا این توافق، روابط امارات با کشورهای عربی را به خطر می اندازد؟

 

در این مورد باید گفت برخی از کشورهای عربی مانند عمان و بحرین از این توافق استقبال کرده اند و ابراز تمایل کرده اند تا مشابه این کار را انجام دهند و برخی دیگر نیز مانند عربستان سکوت کرده اند. اتحادیه عرب هم سکوت کرده است و بسیار منفعل است. کشورهای عربی و اتحادیه عرب به دلایل مختلف در حالت ضعف هستند و قادر به تحرک جدی نیستند. لذا بدنبال تکیه بر قدرتهای خارجی هستند. با این توصیف، بعید است این توافق اثرات منفی بر روی روابط امارات با سایر کشورهای عربی بگذارد. اما امارات با این توافق خود را در میان افکار عمومی منطقه منزوی ساخته است.

 

کشور بعدی کیست؟

 

این موضوع به میزان زیادی به واکنش ملتهای منطقه، احزاب و جریانات سیاسی عربی و نیز نیاز آمریکا و اسرائیل وابسته است. گویا نیاز انتخاباتی و منافع شخصی ترامپ و نتانیاهو بیش از منافع ملی این کشورها اهمیت دارد.

 

البته به اعتقاد برخی از تحلیلگران، برخی از کشورهای عربی روابط پنهانی و غیر رسمی‌با اسرائیل داشته اند و آنچه اکنون انجام گرفته، علنی شدن روابط پنهانی میان آنها بوده است. ضمنا بعد از توافق اسلو نیز دفاتر تجاری رژیم در برخی از کشورهای عربی افتتاح شد اما بدلیل جنگ و جنایت های بعدی اسرائیل از جمله در انتفاضه 2000 بدلیل فشارهای مردمی، کشورهای عربی مجبور به تعطیلی این دفاتر شدند.

 

آیا کشورهای عربی آماده مقاومت در برابر چنین اقداماتی هستند؟

 

افکار عمومی در کشورهای عربی و اسلامی مخالف این توافق هستند اما آنها تحت فشار قرار دارند و قادر به تحرک نیستند. اکثر کشورهای عربی هم نسبت به این توافق سکوت اختیار کرده اند. یعنی آنها هم با این توافق موافق نیستند اما با توجه به فشارهای داخلی و خارجی قادر به اتخاذ موضع رسمی در مخالفت با این توافق نیستند.

شنبه ١ شهريور ١٣٩٩
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099