صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > مسئولين در برابر انتقادها سعه‌صدر داشته باشند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مسئولين در برابر انتقادها سعه‌صدر داشته باشند
    يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اين‌كه انتقادها فرصتي را براي اصلاح امور فراهم مي‌كند، گفت: مسئولين بايد در مقابل انتقادها سعه صدر داشته باشند و انتقادها را با سرعت به سمت برداشت‌هاي ناصواب ذهني خود پيش نبرند، بلکه از انتقادها به‌عنوان يک فرصت براي اصلاح امور استفاده کنند.

   

يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اين‌كه انتقادها فرصتي را براي اصلاح امور فراهم مي‌كند، گفت: مسئولين بايد در مقابل انتقادها سعه صدر داشته باشند و انتقادها را با سرعت به سمت برداشت‌هاي ناصواب ذهني خود پيش نبرند، بلکه از انتقادها به‌عنوان يک فرصت براي اصلاح امور استفاده کنند.

کاظم جلالي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در جمع استادان دانشگاه درخصوص ضرورت رعايت مرز ميان انتقادات سازنده و تخريب به ويژه از سوي نخبگان ابراز داشت: اخلاق داراي دو بعد فردي و جمعي است و با توجه به اين‌که در يک جامعه اسلامي زندگي مي‌کنيم، بايد بدانيم که اصلي‌ترين محور حرکت بايد اخلاق باشد.

وي تصريح كرد: اسلام دين اجتماعي است و اساسا به دنبال تشکيل حکومت، اجتماع و جامعه است، بنابراين بي‌ترديد اخلاق اجتماعي در تشکيل جامعه اسلامي بسيار مهم است و در يک جامعه اسلامي تعامل مبتني بر اخلاق مراد است و بي‌ترديد در موضع نقد هم اخلاق بايد محور قرار گيرد.

اين عضو اصولگراي مجلس افزود: اساسا نقد براي بهتر شدن اوضاع است، لذا انتقاد براي اين است که بتوانيم عيب‌ها را کمتر و يا برطرف کنيم و هم‌افزايي را براي ارتقاء جامعه خود داشته باشيم.

جلالي با اشاره به ديدگاه مقام معظم رهبري و امام(ره) درباره انتقاد سازنده خاطرنشان كرد: زماني به دنبال اين هستيم که وضعيت بهتري را در کشور به وجود آوريم،‌ بنابراين در اين شرايط بايد انتقاد کنيم، اما انتقاد از سر دلسوزي و در چارچوب معيارها و ضوابط اخلاقي و انتقادي که اساسا مهرباني‌ها و همدلي‌ها را افزايش دهد، نه اين‌که دل‌ها را از هم جدا کند و ما را به سمت يک از هم گسيختگي پيش ببرد.

نماينده شاهرود در مجلس در پاسخ به اين سوال که مقام معظم رهبري تاکيد داشتند که بسياري از انتقادهاي گزنده از روي دلسوزي است، گفت: مقام معظم رهبري فرموده‌اند که بسياري از نقدها ولو اين‌که گزندگي داشته باشد، اما مي‌توان آثار دلسوزي را در آن‌ها ديد، لذا فکرمي‌کنم مسئولين بايد در مقابل انتقادها سعه صدر داشته باشند و انتقادها را با سرعت به سمت برداشت‌هاي ناصواب ذهني خود پيش نبرند، بلکه از انتقاد بايد به‌عنوان يک فرصت براي اصلاح امور استفاده کنند.

جلالي خاطرنشان کرد: ترديدي نيست که فضاي جامعه را نمي‌شود از نقد و انتقاد دور کرد و کساني که جامعه را به اين سمت پيش ببرند به جامعه خدمت نمي‌کنند.

وي ادامه داد: بنابراين بايد فضاي نقادي نسبت به عملکرد مسئولين و سياست‌ها وجود داشته باشد، علاوه بر آن، هم منتقدين توجه کنند که براساس معيارهاي اخلاقي حرکت کنند و هم مسئولين نبايد با سرعت از نقدها و انتقادات دل نگران شوند.

جمعه ١١ شهريور ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/06/11 22:25
1
0
نمونه خوب مسئولینی که سعه صدر دارن خود آقای جلالی هست. چه قدر تشر و انتقادات فقط به خاطر طرح نظام وظیفه از دست بعضی جوانان که زیاد فکر نمی کنن تحمل کردند. خیلی خوبی آقای دکتر! کاندید ریاست جمهوری شوید. اما نه، اونجا سیاست...حکم فرماست.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099