صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > ناسازگاری تحریم‌ها با مبانی حقوق بشر/خسارات عدم پایبندی غرب به توافق ژنو جبران‌ناپذیراست


نسخه چاپي  ارسال به دوست

ناسازگاری تحریم‌ها با مبانی حقوق بشر/خسارات عدم پایبندی غرب به توافق ژنو جبران‌ناپذیراست
    نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس درنشست خبری با کرونبرگ رئیس روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا، گفت: تحریم‌ها با مبانی حقوق بشر سازگاری ندارد.

   

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دكتر جلالي، نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا و ماریا کرونبرگ رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا عصر امروز دوشنبه 25 آذرماه در نشستی خبری شرکت کردند.

دكتر جلالی در ابتدای این نشست به هیات پارلمانی اروپا عرض خیر مقدم گفت. سپس ماریا کرونبرگ ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران گفت: ما ملاقات‌های بسیار خوبی با وزارت خارجه و سایر مقامات ایرانی داشتیم که البته این دیدارها فردا ادامه خواهد داشت.

وی با یادآوری اینکه سفر قبلی هیئت پارلمانی اروپا به ایران به هفت سال قبل باز می‌گردد، گفت: دهه‌های گذشته همکاری‌هایی با ایران داشته‌ایم که امیدواریم این همکاری‌ها با این سفر گسترش یابد.

رئیس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا، اضافه کرد: هیئت پارلمان اروپا همانند سایر هیئت‌ها به دنبال آن است که با پارلمان و جامعه ایران ارتباط داشته باشد تا طی این ارتباط‌‌ها واقعیات ایران را به اروپا منتقل کنیم.

وی  در همین زمینه گفت: اکنون در فرصتی قرار داریم که می‌تواند شروع سرفصل جدیدی باشد تا طی آن روابط گسترش یابد.

ماریا کرونبرگ افزود: زمانی که در زمینه همکاری‌ها صحبت می‌کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که در این روابط فقط پارلمان اروپا نقش ندارد و سایر کشورها نیز مؤثر خواهند بود.

وی ادامه داد: همانطور که مستحضرید پارلمان اروپا قطعنامه‌ای تصویب کرده که دفتر پارلمان در تهران ایجاد شود که در این زمینه و برای گام نخست نماینده‌ای در تهران خواهیم داشت.

کرونبرگ با اشاره به دیدارش با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در ملاقات‌هایمان با آقای ظریف گفت‌وگوهایی پیرامون مسائل مختلف داشتیم. البته در این گفت‌وگوها پیرامون حقوق بشر نیز مباحثی مطرح شد.

رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا افزود: در سفری که به تهران داشتیم موفق شدیم بازدیدی از مرکز مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ایران و اقداماتی که آنها در مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهند داشته باشیم زیرا بخشی از مواد مخدری که از ایران می گذرد به اروپا صادر می شود و در این زمینه ما آمادگی داریم با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص ارتباط اتحادیه اروپا با ایران، اروپا یک سیاست دو سویه را که پنجره دیپلماسی و ادامه تحریم ها است دنبال می کند اما اتحادیه اروپا هیچگاه در نظر نداشته تحریم ها علیه مردم عادی باشد و خوشحالیم که پیمان ژنو کانالی در خصوص کمکهای بشردوستانه ایجاد کرد و معتقدم باید نهایتا شناخت بهتری نسبت به یکدیگر پیدا کنیم و هیاتهای فرهنگی ، آموزشی زیست محیطی و در امور پناهندگان میان ایران و اتحادیه اروپا تبادل شود.

کرونبرگ از کاظم جلالی دعوت کرد تا سفری به اروپا داشته باشد.

دكتر کاظم جلالی در ادامه گفت: مطمئنم این سفر می‌تواند بخش موثری در شناخت دقیق و مطلوب برای دو طرف ایجاد کند.

وی اضافه کرد: من در ملاقات‌های خود به هیئت پارلمانی اروپا گفتم که چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تأکید بر اینکه اروپایی‌ها باید واقعیات ایران را ببینند تصریح کرد: با توجه به این واقعیت‌ها خطای اروپایی‌ها در تحلیل‌هایشان کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به برگزاری 34 انتخابات در سال‌های پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: در تمامی این انتخابات شاهد حضور پر شور مردم بودیم؛ امروز نهادهای حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم یا غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند.

دكتر جلالی با یادآوری اینکه ایران از فرهنگ و تمدن کهن برخوردار است، گفت: این تمدن و ارزش‌های دینی به عنوان اصلی‌ترین موتور محرک برای مردم ایران محسوب می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اضافه کرد: همین نگاه ایرانیان باعث شده امروز بتوانیم در حوزه های مختلف روی پای خودمان بایستیم و پیشرفت‌هایی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با تحریم‌های ناعادلانه روبروست، اظهار داشت: این تحریم‌ها بر روی اراده ملی ما در مسیر توسعه تأثیر چندانی نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه هدف اصلی تحریم‌ها هدف‌ قرار گرفتن زنان، کودکان، بیماران و کهنسالان است این سوال را مطرح کرد که آیا اساسا تحریم کشورها با مبانی حقوق بشر سازگاری دارد؟

وی تصریح کرد: اتخاد سیاست همزمان تحریم و مذاکره سیاست صحیحی نیست زیرا تحریم کردن مساوی با تحقیر کردن یک ملت است ما امیدواریم همکاران اروپایی مان که به ایران آمدند و گفتگوی شفاف و خوبی داشتیم پیام ملت ایران را صادقانه به پارلمان و ملتهای اروپایی منتقل کنند.

دكتر جلالی تصریح کرد: طرفهای غربی این پیام را باید به خوبی دریافت کنند که به پای میز مذاکره آمدن ایران از موضع ضعف به خاطر فشار تحریمها نیست بلکه به خاطر فرهنگ و دیانت کشورمان است که گفتگو را بهترین روش برای حل سوء تفاهمات می داند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم همکاران ما در پارلمان اروپا طرف غربی را ترغیب کنند که به تعهداتشان نسبت به توافق نامه ژنو پایند باشند عدم پایبندی به توافق نامه خساراتی را به همراه خواهد داشت و این خسارات متوجه کسانی است که به این توافق نامه پایبند نباشند.

دكتر جلالی گفت: روح قرارداد ژنو این است که ما از سیاست تحریم به سیاست مذاکره و گفتگو رو بیاوریم از این رو بازگشت به سیاست تحریم نمی تواند با روح توافق ژنو و مذاکرات سازگار باشد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس افزود: روشی که آمریکایی ها در پیش گرفته اند در بی اعتمادی نسبت به آمریکایی ها می افزاید و مردم ایران به دنبال راستی آزمایی آمریکایی ها هستند .

وی در خصوص طرحی که توسط تعدادی از نمایندگان مجلس پیگیری می شود تا نیازهای هسته ای مشخص شود گفت این موضوعات پیشنهادات و رویکردهایی است که برخی نمایندگان دارند و تصمیم مجلس نیست و زمانی تصمیم مجلس به منصه ظهور می رسد که مصوب شود، در مجموع مجلس از عدم پایبندی به توافق ژنو شدیدا ناراحت است.

ماریا کرونبرگ در پاسخ به سوالی درباره اینکه مهمترین هدف سفر هیات پارلمانی به تهران چه بود، گفت: هدف اصلی سفر آشنایی با پارلمان ایران و گفتگو با نمایندگان بود و ما به دنبال ایجاد زمینه همکاری در سالهای آتی با یکدیگر هستیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیاستهای مغرضانه امریکا و اعمال تحریم های جدید علیه شخصیتها و شرکتهای ایرانی آیا به توافق نهایی ژنو را تحت تاثیر قرار میدهد یا خیر؟ افزود: ما در پارلمان اروپا از طرفین توافق نامه خواسته ایم به آن متعهد باشند در مورد تحریمهای جدید ضد شرکتهای ایرانی باید بگویم این تحریمها تحریمهای جدیدی نیست و از قبل وجود داشته و فکر میکنم دولت امریکا کار سختی را داشته تا کنگره را مجاب کند تا تحریمهای جدیدی را ضد ایران تصویب نکند.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا همواره نظرش این بوده که تحریمهایی که ضد ایران اعمال می شود مردم عادی را هدف قرار ندهد و تحریم دارویی از سوی اتحادیه اروپا اعمال نشده عدم ورود دارو به ایران به دلیل مشکلاتی بود که بانکهای ایرانی در گشایش اعتبارات داشتند .

دكتر جلالی در همین زمینه افزود: تحریمها با حقوق بشر در تناقض جدی است جامعه هدف تحریمها مردم و بیماران صعب العلاج هستند باید در مسئله حقوق بشر حتما به مسائل مختلفی توجه کرد و انتظار می رود کسانیکه دم از حقوق بشر می زنند آزادانه سخن بگویند و آزادانه تصمیم بگیرند و قطعا روشهای اعمال شده در بحث تحریمها روشهای انسانی نیست.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی در چند روز گذشته چند سد را به روی مردم بی دفاع غزه باز کرده که آنها در سرمای زمستان میان آبها قرار دارند ما معتقدیم مردم غزه نیز جز حقوق بشر هستند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: کشتار مردم بیگناه افغانستان با هواپیماهای بدون سرنشین و افراطی گری تروریستها در سوریه که جگر انسانها را از بدنشان در قرن  21 بیرون می آورند و می خورند این ها جزئی از حقوق بشر است که همه جهانیان باید به مقوله حقوق بشر آزادانه توجه کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: سربریدن کشیش مسیحی در سوریه متاسفانه با پشتیبانی قدرتهای بزرگ در سوریه انجام می‌گیرد که این نیز نقض آشکار حقوق بشر است.

رئیس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مقوله تحریم و حقوق بشر با هم سنخیتی دارند؟ و آیا فکر نمی‌کنید که غرب با تحریم‌های ظالمانه اساساً مردم عادی، و کهنسالان و بیماران را مورد هدف قرار داده، آن هم در شرایطی که ما از نظر دارویی تحریم شده‌ایم اما این موضوع هیچ سنخیتی با برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ندارد، گفت: ما از تأثیر تحریم‌ها آگاهیم.

وی اضافه کرد: اروپا در تحریم‌ها مردم عادی را هدف قرار نداده است؛ البته امروز خوشحالیم که در توافقات ژنو مباحث مربوط به تحریم‌ها مورد توجه قرار گرفته و جلوی آن گرفته شده است.

کرونبرگ ادامه داد: در تحریم‌ها مواردی آمده است اما داروها تحریم نبودند و مشکلات مربوط به این حوزه به دلیل عدم گشایش اعتبارات مربوط به تحریم‌های بانکی به وجود آمد.

رئیس روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا درباره نقض حقوق بشر هم گفت: در بحث حقوق بشر ما از کشور خاصی بحث نمی کنیم حتی هنوز مجازات اعدام در چین و آمریکا وجود دارد و درون کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز اقلیتهایی هستند که تحت فشار هستند ما می خواهیم وضعیت حقوق بشر در جهان بهبود یابد و باید در جهان به استانداردهایی برسیم که یکسان باشد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شما همواره دم از حقوق بشر می‌زنید اما چشمان خود را بر جنایات رژیم صهیونیستی بسته و در قبال آن سکوت می‌کنید، اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای دنیا سیاست‌های دوگانه وجود دارد مثلاً برخی از کشورهای امضاء کننده NPT سلاح هسته‌ای دارند و برخی دیگر از کشورهایی که NPT را امضاء نکرده‌اند دارای سلاح هسته‌ای هستند.

رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا پارلمان اروپا از گروهک تروریستی منافقین حمایت می‌کند افزود: زمانی که دادگاه اروپایی تصمیم گرفت این گروه را از لیست گروه‌های تروریستی خارج کند مدت‌ها بود که آنها عملیات تروریستی انجام نداده و حتی از سلاح‌های خود استفاده نمی‌کردند.پارلمان اروپا به گونه ای است که  نمایندگان آن می توانند افراد را به آنجا دعوت کنند تا سخنرانی داشته باشند اما نکته ای که باید اضافه کنم کمیته روابط ایران در پارلمان اروپا هیچ گونه  ارتباطی با آنها ندارد و تاکنون دعوتی از آنها نداشته است.

کرونبرگ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هیات پارلمانی اروپا قرار است فردا به دیدار خانواده شهدای هسته ای برود و اینکه تنها جرم دانشمندان ایرانی این بوده که به دنبال علم و تکنولوژی بودند اما اتحادیه اروپا در قبال ترور آنها سکوت کرده، برای آن چه پاسخی دارد؟ تصریح کرد: من این خبر را که به دیدار خانواده شهدای هسته ای می رویم را الان شنیدم اما معتقدم برای اجرای معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی ترور دانشمندان راه حل نیست.

رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحریمهای جدید اعمال شده از سوی آمریکا و نسبت آن با توافق ژنو چیست یادآور شد: تحریمهای اعمال شده قبلا به تصویب رسیده و در متن قرارداد ژنو گفته شده هیچگونه تحریم جدیدی نباید اعمال شود و در دیداری که با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه داشتیم این مطالب عنوان شد و وی گفت که به طور جدی مذاکرات را دنبال میکنم.
دوشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٢
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099