صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار مجلس 
اخبار > صندلی آخر هم به تیم لاریجانی رسید


نسخه چاپي  ارسال به دوست

صندلی آخر هم به تیم لاریجانی رسید
    يروز سهم «معمار هيات‌رييسه» مجلس نهم هم داده شد. جدال آخر را «علی لاریجانی» برد. «احمد توکلی» هم باخت. مركز پژوهش‌هاي مجلس به «كاظم جلالي» رسيد.

   

گروه سیاسی، سروش فرهاديان: ديروز سهم «معمار هيات‌رييسه» مجلس نهم هم داده شد. جدال آخر را «علی لاریجانی» برد. «احمد توکلی» هم باخت. مركز پژوهش‌هاي مجلس به «كاظم جلالي» رسيد. نعمت‌هاي برد «8 خرداد» هنوز براي تيم لاريجاني ادامه دارد؛ تازه خيلي‌ها مي‌گويند اين از «نتايج سحر» است و تا «صبح دولت» هنوز فاصله هست.

حالا شال و كلاه تيم علي لاريجاني بسته شده. بايد فقط منتظر بود و ديد كه اين شال و كلاه‌بستگان به ماندن‌شان در راس مجلس قناعت مي‌كنند يا مي‌روند به سمت «صبح دولت». «كاظم جلالي» براي رسيدن به مركز پژوهش‌هاي مجلس راه پر پيچ و خمي را پشت سر نگذاشت. جلالي در ارديبهشت‌ماه كه هنوز مجلس نهم آغاز به كار نكرده بود رييس مركز پژوهش‌ها شد؛ وقتي براي تعيين تركيب هيات‌رييسه مجلس نهم فراكسيون «رهروان ولايت» را تشكيل داد. آنگاه كه سناريوي نشانه‌گذاري ياران لاريجاني را با تشكيل نشست‌هاي مختلف طرفداران رياست او اجرا كرد. وقتي استراتژي يا «علي» يا «غلامعلي» را جايگزين يا «حداد با ياران لاريجاني» يا «لاريجاني با ياران حداد» كرد. وقتي همه بازي را در «طول» هم چيد؛ همه صندلي‌هاي هيات‌رييسه را؛ صندلي رييس، پشت سرش دو نايب‌رييس و بعد هم اعضاي هيات‌رييسه و رييس ديوان محاسبات و رييس كميسيون اصل 90. حالا فقط رياست جلالي بر مركز پژوهش‌ها اعلام شده است.

ديروز فقط جلسه‌اي رسمي در هيات‌رييسه مجلس برگزار شد تا شكل كار رعايت شده باشد. جلالي‌اي كه در دو نشست علني مجلس قديم براي انسجام طرفداران رياست لاريجاني بر مجلس در صندلي رييس جلسه نشست. دستور جلسه تعيين كرد و ميكروفن باز و بسته؛ گلدان‌‌گرداني كرد و تعيين تركيب هيات‌رييسه. اين هم از تجربه‌هاي نشست و برخاست با ديپلمات‌ها در جلسه‌هاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس است؛ جلالي بازي‌ها را مي‌برد، بدون آنكه خودش بجنگد. در سمتي مي‌نشيند كه فقط توافق هيات‌رييسه را مي‌طلبد و نيازي به تاييد نمايندگان ديگر ندارد. اين‌گونه نه نازي كشيده و نه قولي داده. صاف رفته و نشسته بر صندلي رياست مركز پژوهش‌ها. جلالي چهار دور است كه در صندلي نماينده شاهرود مي‌نشيند؛ ديگر نشستن پشت صندلي‌هاي عادي بهارستان برايش لطفي ندارد. وقت آن بود كه دفتر و دستكي راه بيندازد. او كه مرد سفرها و ماموريت‌هاي خارجي پارلمان است، حالا مي‌خواهد يكجانشين شود؛ و چه جايي بهتر از مركز پژوهش‌هاي مجلس. هم دفتر دارد، هم دستك. هم از سمت‌هاي مهم مجلس است، هم براي خودش مستقل.

تيم لاريجاني حالا جدي جدي حتي يك سهم هم به «غير» نداده است. تلخي ماجراي آخر اما حالا حالا‌ها از كام رقيبان لاريجاني بيرون نمي‌رود؛ يك ژنرال رقيب را از اسب انداخته‌اند. توكلي نه تنها رييس مركز پژوهش‌ها نشده كه حتي فعلا نماينده هم نيست؛ اعتبارنامه‌اش هنوز تاييد نشده است. تلاشي هم نمي‌شود تا مخالفان تاييد اعتبارنامه توكلي از نطق كردن عليه او منصرف شوند.

 ديروز در حالي خبر كوچ توكلي از مركز پژوهش‌ها مثل نقل و نبات در مجلس دهان به دهان مي‌شد كه مخالفانش؛ يعني همان‌هايي كه او اعتبارنامه‌هايشان را براي تاييد به پيچ انداخته بود، جلسه برگزار كردند كه در مخالفت با او چه بگويند و چه بكنند. اين هم از شانس بد توكلي است؛ همه «گرو»‌ها را داده و خودش باقي مانده. ديروز آخرين سنگر مخالفان رياست علي لاريجاني بر مجلس نهم شكست؛ سنگري به بزرگي مركز پژوهش‌هاي مجلس. همان جايي كه توكلي نظراتش را با مهر آن اعلام مي‌كرد. حالا نامي از تيم حداد در هيات‌رييسه و ضمايم آن نيست.«معمار هيات‌رييسه» كه پستش رسيد، پس مي‌توان بازي هيات‌رييسه را تمام‌شده اعلام كرد. بازي «صندلي‌ها» در مجلس تمام شد. صندلي آخر هم به تيم علي لاريجاني رسيد.
دوشنبه ١٢ تير ١٣٩١
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1391/04/13 17:38
2
6
جناب اقای دکتر جلالی برادر عزیز و زحمت کش و پر تلاش شاهرود. تبریکات فراوان ما فرهنگیان را پذیرا باشید . با ارزوی موفیتهای روز افزون شما.
کاربر مهمان
1391/04/12 16:8
3
11
این خبر چرا اینقدر سیاسی بازی توشه .لیاقت دکتر خیلی بیشتر از ایناست .دکتر جان مبارک است ولی بدانید مسئولیتتان در مقابل مردم 2 چندان شد .
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099