عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > افزایش کشت گلخانه‌ای برای کاهش مصرف آب / راهکار عملی برای انتقال آب داریم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

افزایش کشت گلخانه‌ای برای کاهش مصرف آب / راهکار عملی برای انتقال آب داریم
    نشست مشترك فراكسيون مستقلين ولايي با وزير پيشنهادي دولت دوازدهم براي تصدي وزارت نيرو به رياست دكتر جلالي برگزار شد.

   

خبرگزاری خانه ملت نوشت؛

 حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه ظهر امروز (شنبه، 21 مرداد ماه) فراکسیون نمایندگان مستقلین ولایی حضور یافت و درباره برنامه های این وزارتخانه برای چهار سال دوم کاری خود گفت: وزارت نیرو در حوزه آب، برق و فاضلاب رسالت سنگینی برعهده دارد و در حال حاضر 47 درصد از جمعیت شهری و 80 درصد از جمعیت روستایی از شبکه های آبرسانی برخوردار هستند.

وزیر پیشنهادی نیرو بر همین اساس تصریح کرد: از آنجایی که کشور ایران کشوری خشک و نیمه خشک محسوب می شود لازم است آب های سطحی را مهار کنیم که از این رو 45 میلیارد مترمکعب در سال پتانسیل آب های زیرزمینی و 75 میلیارد مترمکعب در سال پتانسیل آب های سطحی داریم.

وی افزود: حفر بی رویه چاه غیرمجاز و برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی که آن نیز بیش از حد مجاز بوده کشور را دچار بحران آب کرده است.

بیطرف در ادامه با بیان اینکه 52 میلیارد مترمکعب در مخازن آب داریم عنوان کرد: برداشت و مصرف آب در کشور بیش از ظرفیت آب های سطحی و زیرزمینی است که به سفره های زیرزمینی فشار آورده است لذا باید برنامه تعادل بخشی به آب های زیرزمینی و راهکاری برای کاهش مصرف آب داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه با تأکید بر اینکه آبیاری در حوزه کشاورزی باید اصلاح شود، گفت: کشت گلخانه ای باید افزایش یابد که از این طریق محصولات کم نمی شود بلکه مصرف آب کاهش می یابد.

وی افزود: فاضلاب جزء امور زیست محیطی است که شاخص بهره برداری از آن برای برخی حوزه ها 8 درصد افزایش پیدا کرده است همچنین در حوزه برق توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش انتقال برق را شاهد بودیم چرا که دولت توانایی سرمایه گذاری در این حوزه را ندارد.

بیطرف همچنین درباره تیم مدیریتی خود گفت: هر وزیر لازم است بر اساس توانایی های افراد تیم مدیریتی خود را بچیند که ما در این حوزه شایسته سالاری را مد نظر داریم از طرفی برای سرمایه گذاری در حوزه آب راهی به جز اجرای طرح های تأمین آب نداریم، که در این زمینه بازگشت سرمایه مهم است.

وی در ادامه درباره دریاچه خزر عنوان کرد: تأمین آب راهکارهای مختلفی دارد که برخی از آنها استفاده از آب های سطحی، زیرزمینی، ژرف، برگشتی و حوزه های مجاور است که در این خصوص معمولا با کمبود بودجه مواجه هستیم که مجلس باید در این زمینه کمک کند.

وزیر پیشنهادی نیرو در پایان با تأکید بر اینکه برای انتقال آب باید راهکار عملی و کارشناسی به جای سیاسی داشت، اظهار کرد: در این خصوص باید واقع بینانه و با نگاه ملی عمل شود و از منافع شخصی جلوگیری شود.
شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099